ЦДГ "Бреза" - Пловдив

Ние четем в ЦДГ "Бреза" - Пловдив


Децата от ДГ „ Бреза” обичат приказките


Детската градина "Бреза" в Пловдив с радост представя  работата си по Педагогическа практика „ Утринна приказка”. Това е един вдъхновяващ модел за работа с децата от всички възрастови групи. Целта е да се достигне  по – плавна адаптация към детската градина  в първа възрастова група и да се  насърчи четенето при най-малките,  да се сподели радостта им от досега с литературата.

Идеята на този адптационен модел е да се фокусираме не само върху самото четене, но и върху посредничеството между книгата и детето. Това включва различни предизвикателства, театър, игри и задачи,  свързани с прочетеното.

Презентация 1Презентация 2

В мрежата 1, в мрежата 2, в мрежата 3

Защо за нас четенето е важно? Четенето е не само врата към знанието, но също така допринася за развиване на въображението, наблюдателността и концентрацията на децата. Чрез книгите децата откриват различни светове, герои и истории, които ги радват,  и стават основа за бъдещите им познания. Така те развиват своите когнитивни умения и творческо мислене.

Всяка сутрин, точно в 9.00 часа, децата от първа възрастова група се събират в приказния кът, седнали на възглавнички, и слушат приказка, която им разказва представител на семейната общност. Важно е да се подчертае, че разказвачът използва интересни тонове и жестикулации, за да повдигне интереса на децата. След прочита или разказа, учителката задава въпроси и насочва темата към работата по образователни направления, планувана за деня. Този метод носи не само забавление за малките, но и помага за развитието на тяхната моторика, фините двигателни умения и социалните взаимодействия.

Освен това, "Утринна приказка" защитава и идеята за разнообразие на приказките. Децата имат възможност да се запознаят с приказки от различни култури и народи, което създава усещане за взаимоуважение и толерантност. Те имат възможност да научат за традициите и обичаите както на българите, така и на други народи, и да осъзнаят, че различията ги правят уникални.

Децата от трета и четвърта възрастова група работят по трансформиращ преразказ на приказката - разказват от името на един от героите, измислят собствено начало или край. Сами достигат до поуката и посвещават деня и всички занимания на темата от приказката.

В заключение,  Педагогическа практика "Утринна приказка" е една успешна и иновативна практика, която прилага ДГ "Бреза" вече пета година. Тя помага на децата да се развият и придобият много нови знания, докато се забавляват. Създава удовлетворение и радост както за децата, така и за педагозите, които виждат положителните промени в развитието на своите възпитаници.

Нека въображението лети свободно, а литературата оказва силно влияние и усещания на малките ни читатели! Нека се потопим в магията на думите и да открием безкрая на книжната вселена!



ДЕН НА ДЕТСКАТА КНИГА 02.04.2016 г. в ЦДГ "Бреза" Пловдив

В изпълнение на Националната стратегия за насърчаване и повишаване на грамотността 2015 -2016 г., по случай Деня на детската книга – 02.04.2016 г. и в рамките на инициативата “ Младият Пловдив чете в ЦДГ “Бреза” – Пловдив се проведе среща с Радостина Николова, автор на “Приключенията на мотовете” - книгата, получила Първа награда в Национален конкурс "Бисерче вълшебно" 2014 в категория млади читатели 6-10 г. Инициативата се осъществи на 25.03.2016 г. На срещата с младата авторка бяха поканени децата от подготвителните групи на ЦДГ “Бреза” и Филиал, както и техните родители.








Книгата е прозорец към света

ЦДГ "Бреза" активно се включи в Седмицата на четенето, като в периода от 1 декември проведе интересни инициативи, обединени от мотото "Книгата е прозорец към света...".











Няма коментари:

Публикуване на коментар